Zrobiliśmy nasz pierwszy kurs online! Zapraszamy do kursu: Wykres Gantta w Excelu - https://www.subscribepage.io/gantwexcelu
Metoda sześciu kapeluszy (ang. Six Hats method) to metoda myślenia, która polega na symbolizowaniu sześciu różnych sposobów myślenia poprzez sześć różnych kolorów kapeluszy.
Metoda sześciu kapeluszy
Metoda ta została opracowana przez De Bono i jest stosowana w pracy zespołowej, projektowaniu i rozwiązywaniu problemów. Sześć kapeluszy to:
- biały (fakty i informacje),
- czerwony (uczucia i emocje),
- żółty (pozytywne aspekty),
- czarny (negatywne aspekty),
- zielony (kreatywne pomysły)
- niebieski (kontrola i planowanie).
Poprzez zmianę kapelusza, użytkownicy metody koncentrują się na różnych aspektach problemu, co pozwala na bardziej kompleksowe i efektywne rozwiązanie problemu.
Metoda sześciu kapeluszy – Zastosowanie
Metoda sześciu kapeluszy może być wykorzystywana do różnych celów, takich jak:
- rozwiązywanie problemu samemu,
- rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji w pracy zespołowej,
- projektowanie i planowanie,
- analizowanie i ocenianie pomysłów,
- uczenie się i rozwijanie kompetencji myślenia,
- przeprowadzanie burz mózgów i sesji brainstormingowych,
- identyfikowanie i przetwarzanie informacji,
- komunikowanie się i wyrażanie opinii.
Metoda ta jest szczególnie przydatna w sytuacjach, gdzie potrzebna jest różnorodność perspektyw i różnego rodzaju myślenie, kreatywne i strategiczne, takie jak projektowanie nowych produktów, rozwiązywanie trudnych problemów, czy strategia biznesowa.
Metoda sześciu kapeluszy — Opis kapeluszy
Sześć kapeluszy symbolizują sześć różnych sposobów myślenia:
- Kapelusz biały: reprezentuje fakty i informacje. Gdy jest założony, użytkownicy skupiają się na poszukiwaniu i analizie dostępnych danych i informacji. Celem jest zgromadzenie jak najwięcej informacji potrzebnych do rozwiązania problemu.
- Kapelusz czerwony: reprezentuje uczucia i emocje. Gdy jest założony, użytkownicy skupiają się na swoich emocjach i reakcjach na problem. Celem jest zrozumienie, jakie emocje są związane z problemem i jak one mogą wpływać na rozwiązanie.
- Kapelusz żółty: reprezentuje pozytywne aspekty. Gdy jest założony, użytkownicy skupiają się na pozytywnych aspektach problemu i szukają możliwości, jakie daje on. Celem jest znalezienie pozytywnych stron problemu i wykorzystanie ich do rozwiązania.
- Kapelusz czarny: reprezentuje negatywne aspekty. Gdy jest założony, użytkownicy skupiają się na negatywnych aspektach problemu i szukają słabych stron. Celem jest znalezienie i eliminacja negatywnych aspektów problemu.
- Kapelusz zielony: reprezentuje kreatywność i nowe pomysły. Gdy jest założony, użytkownicy skupiają się na generowaniu nowych pomysłów i rozwiązań. Celem jest znalezienie nowych i niestandardowych sposobów rozwiązania problemu.
- Kapelusz niebieski: reprezentuje kontrolę i planowanie. Gdy jest założony, użytkownicy skupiają się na koordynacji i planowaniu działań potrzebnych do rozwiązania problemu. Celem jest zorganizowanie i zarządzanie procesem rozwiązanie problemu, w tym określenie kroków, terminów i odpowiedzialności oraz przeprowadzanie niezbędnych kontroli i monitorowanie postępów.
Metoda sześciu kapeluszy — Przykład
Zespół marketingu planuje nową kampanię reklamową. Przebieg planowania wykorzystujący metodę sześciu kapeluszy mógłby wyglądać następująco:
- Kapelusz biały: Zbieranie informacji o grupie docelowej, analiza rynku i konkurencji, ustalenie celów kampanii.
- Kapelusz czerwony: Określenie, jakie emocje chcemy wywołać u odbiorców kampanii, jakie potrzeby emocjonalne ma spełnić nasz produkt.
- Kapelusz żółty: Określenie zalet produktu i jego unikalnych cech, identyfikowanie korzyści dla odbiorców.
- Kapelusz czarny: Identyfikacja potencjalnych problemów i ryzyk związanych z kampanią, analiza barier i ograniczeń.
- Kapelusz zielony: Generowanie nowych pomysłów i rozwiązań, kreatywne rozwiązywanie problemów i poszukiwanie nowych możliwości dotyczących komunikacji, kreatywności reklamowej czy nośników reklamy.
- Kapelusz niebieski: Planowanie i koordynacja działań potrzebnych do realizacji kampanii, zarządzanie budżetem, określenie kolejnych kroków i terminów.
W takim przykładzie, dzięki zastosowaniu metody sześciu kapeluszy uda się zgromadzić informację o grupie docelowej, emocjach, jakie chcemy wywołać, pozytywnych aspektach produktu, potencjalnych problemach, kreatywnych rozwiązaniach oraz planowaniu i koordynacji działań.
Metoda sześciu kapeluszy
Wykorzystanie metody sześciu kapeluszy pozwala na pełne wykorzystanie różnych perspektyw i rodzajów myślenia przy rozwiązywaniu problemu. Dzięki temu zespół jest w stanie zgromadzić szerokie spektrum informacji i pomysłów, co pozwala na bardziej kompleksowe i skuteczne rozwiązanie problemu. Ta metoda przydaje się też przy rozwiązywaniu problemu samemu, ponieważ zmusza nas podchodzenia do problemu z różnych stron.
Newsletter
Czytelniku, zapisz się na nasz Newsletter! ZAPISUJE SIĘ! Jeśli jesteś zainteresowany naszymi treściami, koniecznie się zapisz. Co miesiąc wysyłamy skrót wszystkich postów wraz z praktycznymi radami, których nigdzie indziej nie publikujemy! Nie możesz tego przegapić 😉
Zobacz podobne wpisy:
- Jak wyznaczyć jasne i konkretne celeKuba Nowak
- Jakie pytania powinieneś sobie zadać planując projekt?Kuba Nowak
- Zarządzanie czasem – kalendarzKarol Bocian
- Dwadzieścia znaczy osiemdziesiątKacper Sztangierski
- Analiza interesariuszy projektuIwona Rojek
- Oszacowanie czasu trwania zadańKuba Nowak
- Zarządzanie projektami – wczoraj i dziśKlaudia Grzyb
- Struktura komunikacji w zespoleIwona Rojek
- Prekursorzy zarządzania – część 1Kacper Sztangierski
- Prekursorzy zarządzania – część 2Kacper Sztangierski
Zrobiliśmy nasz pierwszy kurs online! Zapraszamy do kursu: Wykres Gantta w Excelu - https://www.subscribepage.io/gantwexcelu
Źródła:
Zdjęcia:
- pexels.com