
Zrobiliśmy nasz pierwszy kurs online! Zapraszamy do kursu: Wykres Gantta w Excelu - https://www.subscribepage.io/gantwexcelu

Wykres Gantta
O wykresie Gantta pisaliśmy już wcześniej. Jest to jednak narzędzie, które często nie jest lubiane przez to, że podczas studiów koniecznie trzeba było załączać harmonogram w postaci wykresu Gantta do każdego projektu. A jest to błąd, bo to narzędzie daje wiele korzyści.
Wykres Gantta należy do narzędzi Visual Management’u. Jest to graficznie przedstawiony harmonogram projektu na osi czasu. Zazwyczaj z lewej strony wykresu wylistowane są zadania, a na wykresie zaznaczone są przedziały czasowe, kiedy powinny być one wykonywane. Do listy zadań możemy dodać takie informacje jak priorytet czy osobę odpowiedzialną.
Zalety wykresu Gantta:
- Pokazuje jakie zadania należy wykonać, aby ukończyć projekt.
- Pokazuje kiedy te zadania muszą zostać wykonane.
- Pokazuje kto jest za co odpowiedzialny w projekcie.
- Pozwala ustalić kolejność wykonywania zadań.
- Można go stworzyć w dedykowanym programie lub nawet w ogólnodostępnym Excelu lub Google Sheets, dzięki czemu nie trzeba inwestować w licencje na oprogramowanie.
- Raz przygotowany szablon możesz wykorzystać w innych projektach zmieniając jedynie dane wejściowe.
- Świetnie sprawdza się przy wizualizowaniu głównych etapów projektu, szczególnie podczas rozmów z klientem.
- Pozwala grupować zadania np. według zespołu, obszaru, etapu projektu itp. i oznaczać je kolorami, aby jeszcze lepiej widzieć planowany przepływ pracy i informacji.
- Pozwala wyeliminować niejasności związane z zależnościami, które zadanie i przez kogo musi być skończone, aby można było ruszyć z kolejnymi.
- Ułatwia przygotowanie harmonogramu, planowanie oraz wykonanie projektu.
- Pozwala porównać planowane i rzeczywiste terminy realizacji.
- Lepiej niż tabelaryczny harmonogram projektu pokazuje upływ czasu i pozwala reagować na opóźnienia, zanim będzie za późno.
- Pozwala zaobserwować zbytnie obciążenie pracami w projekcie w pewnych okresach i jeśli to możliwe przesunąć kilka zadań w czasie, aby zrównoważyć projekt.
- A jeśli już mówimy o obserwowaniu obciążenia pracami w projekcie, to zdecydowanie łatwiej jest zauważyć okresy, kiedy możemy wziąć kilka dni wolnego i z drugiej strony podjąć świadomą decyzję, o udzieleniu urlopu bez straty dla projektu.
- Są ważnym narzędziem dla każdego, kto zarządza długoterminowym, wielozadaniowym, wieloosobowym i wielozespołowym projektem.
- Z powodzeniem można go wykorzystać także w projektach prywatnych np. wesele, budowa domu, planowanie wyjazdu oraz planowaniu i realizacji celów.
Ograniczenia wykresu Gantta:
- Aby był czytelny, powinien zawierać grupy zadań lub najważniejsze zadania/kamienie milowe.
- Zbytnie rozdrobnienie zadań utrudnia efektywne odczytywanie z niego informacji i wymusza nadmierną jego aktualizację.
- Brak dokładnych informacji na temat wykonywania zadań.
- Pokazuje jedynie kolejność zadań bez wskazywania najkrótszej ścieżki jego ukończenia.
Podsumowanie
Wykres Gantta ma wiele niewątpliwych zalet. Pozwala na sprawne planowanie i kontrolowanie postępu prac oraz wprowadzanie niezbędnych korekt. Umożliwia szybką i jasną wizualizację zadań wykonywanych równolegle oraz efektywne zarządzanie czasem realizacji. Odczytywanie z niego informacji jest proste i intuicyjne, dlatego świetnie sprawdzi się podczas rozmów z klientami, gdzie będziemy prezentować plan i realizację projektu. Wykres Gantta jak każde narzędzie ma też swoje ograniczenia. Przede wszystkim nie zawiera dokładnych informacji charakteryzujących dane zadanie. Można również przesadzić z ilością zadań, co znacznie ograniczy jego czytelność.
Zrobiliśmy nasz pierwszy kurs online! Zapraszamy do kursu: Wykres Gantta w Excelu - https://www.subscribepage.io/gantwexcelu

Już teraz możesz zapisać się na nasz Kurs wykres Gantta w Excelu. Szczegóły i link do zapisu znajdziesz tutaj: https://www.subscribepage.io/gantwexcelu
Newsletter
Czytelniku, zapisz się na nasz Newsletter! Jeśli jesteś zainteresowany naszymi treściami, koniecznie się zapisz. Co miesiąc wysyłamy skrót wszystkich postów wraz z praktycznymi radami, których nigdzie indziej nie publikujemy! Nie możesz tego przegapić 😉
Zobacz podobne wpisy:
- Gantt i jego wykresy, czyli jak zaplanować projekt (w Excelu)Kacper Sztangierski
- Wybiła godzina 0 — o wykresie Gantta słów kilkaKarol Bocian
- 16 zalet wykresu GanttaIwona Rojek
Źródła:
Zdjęcia:
- Źródło obrazka głównego: https://pixabay.com/pl/photos/pen-ballpoint-przedmiot-write-ink-4969580/