Zrobiliśmy nasz pierwszy kurs online! Zapraszamy do kursu: Wykres Gantta w Excelu - https://www.subscribepage.io/gantwexcelu
Zdarza Ci się czasem, że jesteś niezadowolony z tego, jak zostałeś obsłużony? Ja nie raz czuję się jak petent, jak osoba zbędna danej organizacji w działalności. A to w sumie ja, klient, jestem jedynym powodem istnienia tej firmy. Jak dobrze obsługiwać klientów?
Powiem w skrócie: obsługa klienta jest ważna. Powinna być nawet najważniejsza. Zadowolenie klienta powinno być najważniejszym wskaźnikiem w firmie. Zadowolony klient zostaje na lata, a nawet sprowadza swoimi pozytywnymi rekomendacjami kolejnych!
Powodów, dla których obecne organizacje nie przykładają się do tego, jest z pewnością wiele. Ja widzę m.in. takie:
- Organizacje nie widzą sensu w podnoszeniu jakości obsługi klienta.
- Firmy nie mają czasu na poprawną obsługę klienta, ponieważ mają za dużo wymagań prawnych (ciągle się zmieniających) do spełnienia i na sedno biznesu nie ma często czasu i pieniędzy.
- Firmy dostają dofinansowania na swoje istnienie i często tylko z tego żyją. Szukają sposobów, jak dostać kolejne dofinansowania, zamiast skupić się na biznesie, czyli spełnianiu potrzeb realnych klientów, a nie na przejadaniu dotacji.
Nie jest tak źle. Po pierwsze, to wszystko sprawia, że biznes w Polsce jest łatwo zrobić – wystarczy dobrze obsługiwać klientów (ponieważ większość robi to fatalnie). Czy zakładać biznes w Polsce, czy tylko działać na jej obszarze – to temat na inną dyskusję.
Po drugie: są w Polsce firmy, z których obsługi klienta jestem bardzo zadowolony! Na przykładzie firmy Zenbox i mojej współpracy z nimi z perspektywy klienta, pokażę Ci, jak można zadowolić swoich klientów.
Jak dobrze obsługiwać klientów? – przykład dobrej obsługi klienta w Zenbox
Zenbox to usługa hostingu. Korzystamy z nich do hostowania KierownikaProjektu.com
Miałem kilkukrotną przyjemność współpracy z pracownikami Zenboxa. Chciałbym Ci przedstawić dwie historie obsługi klienta, z których jestem bardzo zadowolony.
Zrobiliśmy nasz pierwszy kurs online! Zapraszamy do kursu: Wykres Gantta w Excelu - https://www.subscribepage.io/gantwexcelu
Instalacja wtyczki
Jakiś czas temu zdecydowałem się na zainstalowanie wtyczki do WordPressa dla KierownikaProjektu.com. Nie wszystko poszło po mojej myśli. Wtyczka nadal nie działała tak, jak tego oczekiwałem. Oto co mnie spotkało:
- Napisałem do Zenbox z prośbą pomoc. Nie oczekiwałem odpowiedzi zbytnio pomocnej, ponieważ Zenbox zajmuje się hostingiem, a nie obsługą WordPressa. W prośbie dołączyłem logi z problemem.
- Pomoc Zenboxa odpisała mi od razu, jak mogę rozwiązać problem.
- W tej samej wiadomości zasugerowali również, że sami mogą mi go rozwiązać.
- Instrukcja od Zenbox była bardzo przejrzysta i sam poradziłem sobie z jej wykorzystaniem.
- Naprawienie wtyczki zakończyło się sukcesem!
DNS
Historia druga:
- Chciałem w KierownikuProjektu.com zmienić ustawienia DNS.
- W bazie wiedzy Zenboxa znalazłem jak to zrobić.
- Szybko znalazłem w moim panelu, gdzie muszę dokonać stosownych zmian i poczyniłem je.
- Nic się jednak nie zmieniło…
- Napisałem do pomocy Zenboxa – odpisali mi, że muszę to zmienić nie u nich, lecz jeszcze gdzieś indziej – zrobiłem to i zadziałało.
- Za jakiś czas przyszedłem do Zenboxa z tym samym problemem (ale innym blogiem).
- Pomoc Zenboxa pokazała mi jak to naprawić oraz zaproponowała, że sami mogą to zrobić.
- Zaakceptowałem ich ofertę i po chwili wszystko działało tak, jak trzeba!
Podsumowując, Zenbox ma bogatą bazę wiedzy jak rozwijać swoje usługi na ich platformie. Obsługa klienta Zenbox nie wysyła jednak do odpowiedniego punktu w bazie wiedzy, lecz często sama rozwiązuje nasz problem!
Szczerze polecam tę firmę. Jeżeli szukasz usługi, gdzie łatwo założysz swojego bloga, to polecam właśnie Zenbox. Poniżej zamieszczam link afiliacyjny. Jeżeli za jego pomocą założysz konto w Zenbox, to nic nie stracisz, a my dostaniemy kilka złotych za pomoc Zenboxowi w znalezieniu nowego klienta 🙂
Jak dobrze obsługiwać klientów? – Zadbaj o nią u siebie
Nie chcę Ci w tym poście opowiadać tylko o tym, jak dobrą obsługę klienta ma Zenbox. To tylko dobry przykład. Chciałbym, abyś zastanowił się, czy dla Ciebie i Twoich działań istotna jest obsługa klienta. A jeżeli jest ona istotna, chciałbym również, abyś spróbował ją trochę poprawić. Weź pod uwagę, że nie musisz mieć własnej firmy. Możesz być studentem i realizować jakiś projekt (tam klientem może być wykładowca, uczestnicy konferencji, sponsorzy), możesz być pracownikiem (Twoim głównym klientem jest Twój szef), możesz być związku, a Twoim klientem jest Twój partner. Wszyscy oni zasługują na dobrą obsługę klienta.
W jaki sposób możesz przeanalizować oraz poprawić obsługę klienta? Oto kilka moich pomysłów:
- Tajemniczy klient – odwiedź swoją organizację jako anonimowa postać, wciel się w rolę swojego klienta. Zrób zakupy, przejrzyj ofertę, porozmawiaj z pracownikami, zadaj pytania działowi pomocy. A na sam koniec spisz swoje wrażenia oraz to, jak chciałbyś być obsłużony w idealnym świecie.
- Przejrzyj ostatnie komunikaty, np. e-maile wysyłane do Twoich klientów w ramach obsługi klienta. Poszukaj powtarzalnych elementów, przygotuj na nie odpowiedzi i dołącz np. do procesu onboardingu klienta, nagraj filmy, popraw powtarzające się błędy robione przez Twoją organizację, przygotuj schematy odpowiedzi.
- Spraw, aby Twoi pracownicy w pracy korzystali z Waszych produktów, a gdy mają problemy, aby trwale je rozwiązywali (poprawiali produkt).
- Rozmawiaj i szkol pracowników w sprawnej i przyjaznej obsłudze klienta.
- Zwiększaj zadowolenie z pracy swoich pracowników. Zadowolony pracownik to zadowolony klient.
- Podkreślaj ważność dobrej obsługi klienta. Niech Twoi pracownicy również widzą w tym osobistą wartość.
- Spraw, aby pracownicy czuli zadowolenie, gdy komuś pomogą i sprawią mu przyjemność.
Jak dobrze obsługiwać klientów? – zadanie domowe – popraw obsługę klienta u siebie
Drogi Czytelniku, mam zadanie domowe dla Ciebie. Odpowiedź na pytania:
- Czy Twoja obsługa klienta jest idealna?
- Czy opłaca Ci się poprawić obsługę klienta i dlaczego?
- Jak poprawisz obsługę klienta?
- Jak sprawisz, aby jakość obsługi klienta nie się pogarszała?
Newsletter
Czytelniku, zapisz się na nasz Newsletter! ZAPISUJE SIĘ! Jeśli jesteś zainteresowany naszymi treściami, koniecznie się zapisz. Co miesiąc wysyłamy skrót wszystkich postów wraz z praktycznymi radami, których nigdzie indziej nie publikujemy! Nie możesz tego przegapić 😉
Źródła:
- opracowanie własne