
Zrobiliśmy nasz pierwszy kurs online! Zapraszamy do kursu: Wykres Gantta w Excelu - https://www.subscribepage.io/gantwexcelu

Kompetencje twarde powinny towarzyszyć każdemu projektowi , jednak kluczem do sukcesu, oprócz wiedzy teoretycznej i ciężkiej pracy, jest również posiadanie odpowiednich umiejętności.
Zarządzanie projektami zrodziło się z praktycznego zapotrzebowania już dawno temu, mimo że może wydawać się dosyć nowoczesną dziedziną.
Pierwszym impulsem do działania była realizacja Manhattan Engineering District Project. Był to amerykański projekt budowy bomby atomowej, który rozpoczął się w 1941r. Początkowo metody zarządzania nie były rozpowszechniane ze względu na tajemnicę wojskową, jednakże zostały wykorzystane ponownie przy projektach wojskowych i kosmicznych.
Pod koniec lat 40. ruszył tzw. Plan Marshalla, czyli plan Stanów Zjednoczonych mający służyć odbudowie gospodarek krajów Europy Zachodniej po II wojnie światowej.Było to pierwsze cywilne zastosowanie zarządzania projektami.
W latach 50. i 60. zarządzanie projektami rozpowszechniło się w zastosowaniach cywilnych. Opracowano wtedy podstawowe metody sieciowe takie jak:
- CPM
- PERT
- MPM
- GAN
- PDM
- GERT
W latach 70. pojawiła się bariera obliczeniowa. Dopiero po wprowadzeniu na rynek tanich i wydajnych komputerów na przełomie lat 80. i 90. prace nad projektami oraz rozwojem teorii zaczęto kontynuować.
Dziś zarządzanie projektami stało się obszerną dziedziną wiedzy dysponującą sprawdzonymi metodami. Organizacje zaczęły dostrzegać potrzebę komunikacji i współpracy między pracownikami. Co więcej, coraz popularniejsze stało się odchodzenie od etatowego czasu pracy i upowszechnianie się systemu pracy projektowej, przez co pojawiła się nowa grupa zawodowa – menadżerowie (kierownicy) projektu.
Źródło: Michał Trocki, Zarządzanie Projektami.
https://www.pexels.com/photo/old-photos-in-the-wooden-box-5842/
Zrobiliśmy nasz pierwszy kurs online! Zapraszamy do kursu: Wykres Gantta w Excelu - https://www.subscribepage.io/gantwexcelu
