Zrobiliśmy nasz pierwszy kurs online! Zapraszamy do kursu: Wykres Gantta w Excelu - https://www.subscribepage.io/gantwexcelu
Na wstępie wyobraźcie sobie taką sytuację. Przychodzicie do swojej pracy jak co dzień, robicie kawę, siadacie na swoim stanowisku, zastanawiacie się, co dziś znowu Twój przełożony będzie od Ciebie chciał, ile zadań czeka na Ciebie w dniu dzisiejszym. I nagle dowiadujesz się, że zniknęli wszyscy project managerowie, przełożeni, koordynatorzy, dyrektorzy. Nie ma już hierarchii, masz tylko określony cel pracy i sam musisz zacząć decydować jakie zadania czekają przed Tobą w dniu dzisiejszym. Trochę dziwnie, prawda?
Dziś kilka słów o trochę nietypowym podejściu do zarządzania projektami, a mianowicie holokracji. Czym właściwie jest podejście holokracyjne? Jakie są zalety i wady? Czy ten trend faktycznie ma szansę zdominować współczesne podejście do zarządzania firmami? Czy kierownicy projektów mogą czuć się zagrożeni w świetle tego podejścia? W poniższym artykule przybliżę Wam trochę ten termin.
Holokracja i jej geneza
Holokracja to nowe podejście do zarządzania firmą, w którym brak jest kadry kierowniczej, nie ma podziału na kierowników i pracowników. Po prostu grupa ludzi przychodzi do pracy i pracuje razem nad projektem. Ośrodki decyzyjne skupione są na samozarządzaniu się grupy. Kładzie się tu nacisk na maksymalizację efektywności pracy konkretnych kręgów. Dzięki temu łatwiej jest wydobyć z ludzi kreatywność i innowacyjność.
Termin ten pochodzi od słowa „holarchia” użytego przez Arthura Koestlera w książce The Ghost in the Machine w 1967. Ken Wilber rozwinął tę myśl. Preferuje słowo „holarchia” zamiast słowa „hierarchia”. Według niego naturalny proces rozwoju, to nic innego jak porządek narastających całości czyli holonów. Cały wszechświat składa się z pewnych poziomów, które zawierają kolejne poziomy w sobie. Początki holokracji można zauważyć w 2001 w firmie Ternary Software, w której zaczęto się zastanawiać „Co stoi na drodze w kreowaniu nowych pomysłów?”
Główne zasady holokracji
Podstawowym założeniem w strukturze holokracji jest podział na role. Każdy pracownik ma do zrealizowania pewne role w projekcie. Rola nie jest opisem stanowiska pracy, ponieważ pracownik może odgrywać wiele ról w danym czasie. Dzięki takiemu podejściu łatwiej pielęgnować kreatywność w firmie, ludzie wykonują swoje zadania z większą pasją i zaangażowaniem, bo sami decydują czym chcą właściwie się zająć
Role są organizowane przez samoorganizujące się kręgi. Każdy krąg ma swoją autonomię, wykonuje zadania w zakresie własnych kompetencji. Aby stworzyć role, każdy krąg musi zdefiniować swój proces zarządczy.
Holokracja w firmach
Jak na razie system holokracji działa głównie w firmach w Stanach Zjednoczonych. Są to między innymi:
- David Allen Company
- Precision Nutrition
- Medium
- Conscious Capitalism
- Zappos
Wady i Zalety
Pozytywną stroną takiej organizacji jest na pewno szerzenie kreatywności wśród pracowników. Dzięki temu pracownicy są bardziej odpowiedzialni za swoje zadania, zwiększa się ich zwinność i efektywność pracy. Sami decydują do którego kręgu chcą należeć i jakim projektem zajmować się w danej chwili. Ich pomysły są na pewno głęboko analizowane. Z drugiej strony jest zagrożenie istnienia chaosu w danej organizacji. Decyzje o danym projekcie mogą zostać spychane na niższe szczeble, przez co każdy kolejny krąg wie coraz mniej o obrazie ogólnym.
Podsumowanie
Holokracja faktycznie zaczyna żyć w niektórych firmach zagranicznych, ale czy jest ona możliwa w polskich przedsiębiorstwach z polską mentalnością? Ostatnio usłyszałam gdzieś taki cytat „Zmianie uległa sama zmiana i współczesne organizacje żeby przetrwać muszą nauczyć się być elastyczne jak sama zmiana”. Czy takie podejście to faktycznie początek nowej rewolucji czy bardziej prowadzi do klęski firm? Z tymi pytaniami zostawiam Was i zachęcam do własnej refleksji.
Zdjęcia:
- https://www.pexels.com/photo/photo-of-people-holding-each-other-s-hands-3184423/
- https://www.pexels.com/photo/people-inside-room-2962053/
Zrobiliśmy nasz pierwszy kurs online! Zapraszamy do kursu: Wykres Gantta w Excelu - https://www.subscribepage.io/gantwexcelu