
Zrobiliśmy nasz pierwszy kurs online! Zapraszamy do kursu: Wykres Gantta w Excelu - https://www.subscribepage.io/gantwexcelu

Stres towarzyszy każdemu z nas na co dzień. Stresujemy się w życiu prywatnym, w szkole czy też w pracy. Wpływa on negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również relacje z innymi oraz jakość naszej pracy. Czym jest i dlaczego umiejętność zarządzania stresem jest tak ważna zwłaszcza wśród kierowników projektów? Zapraszam do lektury.
Źródła stresu
Przyczyną naszego stresu jest wydzielany kortyzol. Jest on często zwany potocznie hormonem stresu i jego głównym zadaniem jest regulowanie poziomu cukru we krwi. Niewielka dawka sprawia, że organizm wydziela większą energię do krwiobiegu, a komórki nie mają jednocześnie standardowego na nie zapotrzebowania. Bardzo często objawia się to np. tym, że ludzie pracujący w stresie nie odczuwają zupełnie głodu. Kortyzol pomaga także w uczeniu się, ale paradoksalnie tylko dlatego, żeby zapamiętać sytuację stresową i więcej się w niej nie znaleźć. Podczas stresującej sytuacji nasze ciało przystosowuje się „do walki” – czyli do skutecznego uporania się z problemem, przed którym stanęliśmy. Dlatego właśnie pod wpływem stresu działamy szybciej i bardziej efektywnie.
Skutki Stresu
Przewlekły stres jest bardzo wyniszczający dla naszego organizmu. Skutkuje osłabieniem układu odpornościowego, drażliwością, lękami. Może stać się przyczyną cukrzycy czy chorób wrzodowych. W Ohio State University przeprowadzono badania, z których okazało się, że studentom wszelkie rany goiły się około 30% wolniej podczas sesji niż w trakcie standardowego roku szkolnego. Dodatkowo badania pokazują, że stres jest przyczyną 50–60% absencji chorobowych wśród pracowników.
Dlaczego zarządzanie stresem jest tak ważne?
Długotrwałe narażenie na stres jest jednym z najczęstszych powodów osłabienia motywacji i koncentracji członków zespołu. Praca w warunkach stresogennych powoduje także pojawianie się lub nasilanie wypalenia zawodowego. Mimo że powszechnie jest ono przypisywane osobom z długim stażem pracy, coraz częściej dotyka ludzi młodych.
Napięcie w pracy potęgują zarówno pośpiech, narzucone normy, jak również atmosfera i relacje ze współpracownikami. Jeśli praca zaczyna Cię przytłaczać to sygnał, iż powinieneś zwalczyć stres, który niszczy nie tylko zdrowie, ale i obniża efektywność Twojej pracy.
Lider jest narażony najbardziej na stres, przez co musi być również na niego najbardziej odporny. Gdy atmosfera pracy staje się napięta, pracownicy szukają osoby, która potrafi utrzymać nerwy na wodzy. W ten sposób łatwo jest zidentyfikować, czy lider faktycznie nadaje się na to stanowisko.
Zarządzanie stresem nie jest łatwe, lecz istnieją sprawdzone metody, które działają w organizacjach.
a) Prewencja – dobra organizacja pracy może pomóc uniknąć stresujących sytuacji
b) Dobra komunikacja – jeśli współpracownicy będą mieli dobry kontakt ze sobą oraz przełożonym, zmniejszy to liczbę konfliktów w zespole. Ważna jest również wzajemna pomoc, chociażby w formie konsultacji jak wyjść z trudnej sytuacji lub przejęcie części zadań w przypadku, gdy jedna osoba jest nadmiernie obciążona
c) Szkolenia – warto inwestować w szkolenia związane z zarządzaniem stresem czy też inteligencją emocjonalną dla pracowników.
Co zrobić, by stresować się mniej?
Przeanalizuj sytuacje stresowe
Po pierwsze, nie stresuj się sprawami, na które nie masz wpływu.
Często w naszym życiu pojawiają się sytuacje, które od nas nie zależą, a my mimo wszystko uwielbiamy się martwić na zapas. Maxie C. Maultsby powiedział kiedyś:
80% rzeczy, których się obawiasz nigdy się nie wydarzy, na 12% nie masz wpływu, a z pozostałymi świetnie sobie poradzisz.
Warto usiąść i rozrysować sobie sytuacje, które wywołują w Tobie stres i podzielić na te, na które masz bezpośredni wpływ, pośredni i jego brak.
- Brak wpływu-może to być pogoda, sytuacja polityczna, korek w drodze do pracy itp.
- Pośredni wpływ– sytuacje, których ostateczny rezultat nie zależy tylko od Ciebie ale również od osób trzecich, np. kontakty z rodziną lub kolegami z pracy
- Bezpośredni wpływ– rzeczy czy też sytuacje, które są zależne tylko i wyłącznie od Ciebie
Przeanalizuj dokładnie wszystkie trzy grupy i pomyśl, a następnie skoncentruj się na tym, na co masz wpływ – to sprzymierzeniec konstruktywnego, skutecznego działania.
Na tym etapie warto również zastanowić się jak wyeliminować niektóre sytuacje z naszego życia. Zamiast narzekać i stresować się potwornymi korkami, po prostu wyjedź trochę wcześniej lub spróbuj jechać inną trasą niż zwykle.
Uporządkuj przestrzeń
Często się zdarza, że przez nasz nieporządek zaczynamy gubić ważne rzeczy, dokumenty, klucze, telefon co skutkuje zestresowaniem organizmu, zwłaszcza, gdy coś jest nam pilnie potrzebne. Czasami sam widok bałaganu wywołuję chaos w naszej głowie. Zorganizuj przestrzeń, w której pracujesz lub odpoczywasz. Twój umysł będzie mógł się wtedy z łatwością odprężyć.
Zacznij się ruszać
Ruch powoduje wydzielanie się w mózgu endorfin, hormonów szczęścia. Każda aktywność fizyczna wpływa na Twoje samopoczucie, rozluźnia mięśnie i umysł, co za tym idzie, niweluje skutki stresu w organizmie. Jeśli nie uprawiasz żadnego sportu na co dzień, warto jest czasami zostawić pewne sprawy i wyjść po prostu na spacer.
Podsumowanie
Umiejętność radzenia sobie ze stresem zależy od wielu czynników – doświadczeń, temperamentu, cech osobowości. Tylko od człowieka zależy, czy pozwoli przytłoczyć się stresom, owładnąć chorym ambicjom i pragnieniom odniesienia spektakularnych sukcesów. Czasami warto zatrzymać się w biegu, wyjść na spacer, zapomnieć o deadlinach, oczekiwaniach.
Stres jest nieodłącznym towarzyszem kierownika projektu, dlatego tak ważna jest świadomość, jak sobie z nim radzić. Jeśli sam jesteś w stresującej sytuacji, patrz na wyzwania przez pryzmat tego, czego dzięki niemu się uczysz. Nie przejmuj się drobiazgami oraz sprawami, na które nie masz wpływu i przede wszystkim – wyciągaj wnioski na przyszłość, ucz się każdego dnia jak efektywnie wykorzystać stres w swoim życiu.
Źródła:
- http://mateuszgrzesiak.pl/
- http://managerlab.pl/
- https://www.pexels.com/photo/photo-of-woman-leaning-on-wooden-table-while-looking-upset-4458411/
- https://www.pexels.com/photo/woman-meditating-in-bedroom-3772612/
Zrobiliśmy nasz pierwszy kurs online! Zapraszamy do kursu: Wykres Gantta w Excelu - https://www.subscribepage.io/gantwexcelu
