Zrobiliśmy nasz pierwszy kurs online! Zapraszamy do kursu: Wykres Gantta w Excelu - https://www.subscribepage.io/gantwexcelu
Zazwyczaj nad każdym projektem pracuje od kilku do kilkunastu osób, które tworzą zespół projektowy. Zespół jest zatem najważniejszym ogniwem projektu, ponieważ jego członkowie będą wykonywać wielkość zadań projektowych. Czy możemy stworzyć idealny zespół, aby pracował jak najbardziej efektywnie ? W teorii jak najbardziej, w praktyce różnie z tym bywa. Z pomocą przychodzi najpopularniejsza teoria dotycząca funkcjonowania zespołów pracowniczych, teoria ról zespołowych stworzona przez Brytyjczyka Mereditha Belbina. Belbin całą swoją karierę poświęcił na badanie efektywności zespołów.
Każda osoba w zespole stanowi odrębną jednostkę, która pełni określoną rolę. Według R. Meredith Belbin wyróżniamy dziewięć ról pełnionych w zespole:
- Myśliciel
- Poszukiwacz źródeł
- Koordynator
- Lokomotywa
- Krytyk wartościujący
- Dusza zespołu
- Realizator
- Skrupulatny wykonawca
- Specjalista
Tak wiem, zapewne w tej chwili zastanawiacie się, która z wyżej wymienionych ról najlepiej do Was pasuje. Należy pamiętać, że żadna z ról nie jest lepsza czy gorsza, każda znajduje swoje odzwierciedlenie w różnych rodzajach pracy.
Podam Wam przykład: Krytyka wartościującego nie weźmiemy do pracy kreatywnej, ale do przygotowania umowy finansowej na projekt już tak. W najbliższym czasie postaramy się przybliżyć poszczególne role w zespole, jednak dziś skupię się właśnie na roli Krytyka wartościującego (w testach, jak i z obserwacji osób obiektywnych, właśnie taką rolę w zespołach projektowych pełnię 🙂 ).
W internecie możemy znaleźć dużo tłumaczeń/cech Krytyka wartościującego:
- Krytyk wartościujący to osoba inteligentna, wnikliwa i rzeczowa. Analizuje dostępne informacje, opiera się na faktach. Zdolna jest do obiektywnej oceny. Dostrzegając plusy i minusy każdej opcji, dochodzi do optymalnego rozwiązania. Jego obiektywizm i krytyka w stosunku do własnych i innych propozycji, powoduje trafne i wolne od emocji opinie. Logiczne myślenie sprzyja zadawaniu trudnych pytań i szukaniu wątpliwości. Solidny, choć mało efektowny w swym działaniu.
- Krytyk wartościujący posiada tendencję do patrzenia z boku, przez to może być postrzegany jako krytykant i oportunista. Oschły w kontaktach, a poprzez swoją wnikliwość studzi entuzjazm zespołu, przez co może spadać motywacja i zaangażowanie grupy.
- Według innych źródeł Krytyk wartościujący to rzeczowa i wnikliwa osoba. Ma talent strategiczny, dostrzega różnorodne opcje, a jego zdolność do obiektywnej i rozważnej oceny jest wysoka. Niestety cechą charakterystyczną krytyka jest to, że jest mało energiczny i nadmiernie krytyczny. Brak u niego oznak kreatywności i inspirowania innych.
Patrząc na własne doświadczenie, jak i opinie moich koleżanek i kolegów, zapewne z dużą częścią powyższych opisów Krytyka wartościującego się zgadzam. Jest to osoba, która tak naprawdę często przeszkadza w całym zespole, jednak zdarza się, że Krytycy ratują katastrofalne projekty 😉 zanim staną się katastrofą.
A czy Wy mieliście w swoim zespole osobę, która bardzo skrupulatnie analizowała każdy pomysł i większość z nich krytykowała? Czy ciężko się z taka osoba współpracuje ? Czy zdarzyło się, że ostrzeżenia lub pomysły tej osoby uratowały projekt?
Czekam na Wasze spostrzeżenia i już niedługo kolejne role w zespole!
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Role_w_zespole
- Belbin, R. M. (2008), Twoja rola w zespole, Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk.
- Belbin, M. (2010). Nie tylko zespół. Warszawa: Oficyna w Wolters Kluwer business. R. 2.1 – 3
- https://www.pexels.com/photo/adult-architect-blueprint-business-416405/
Zrobiliśmy nasz pierwszy kurs online! Zapraszamy do kursu: Wykres Gantta w Excelu - https://www.subscribepage.io/gantwexcelu
“Jest to osoba, która tak naprawdę często przeszkadza w całym zespole” – tak, ale nie :). Bardzo dbam o to żeby w każdym swoim projekcie mieć co najmniej jedną osobę będącą krytykiem warotściującym. Znajdowanie potencjalnych luk i niebezpieczeństw jest czymś co trudno przecenić, a w czym krytycy wartościujący błyszczą jak coś bardzo błyszczącego. Fakt, że czasami krytyka może pójść grubo za daleko i spędza się czas na narzekaniu, zamiast na robieniu. Jest pewien moment w którym trzeba powiedzieć że ok, starczy narzekania, problemy uwzględniliśmy, teraz robimy. i tyle